Мета: ознайомлення майбутніх фахівців з основними поняттями, концепцій та методів логістики, знаннями з основ організації постачання та збуту товарів на сучасному підприємстві.
Завдання: пояснення термінів, понять, розкриття сутності, створення інтегрованої системи регулювання матеріальних та інформаційних потоків; контроль за рухом матеріальних потоків; визначення стратегії та технології фізичного переміщення товарів; прогнозування обсягів виробництва, перевезень, складування; вияв безбалансовості між потребами і можливостями закупівлі і виробництва; прогнозування попиту на товар, що виробляються чи переміщуються в рамках логістичної системи; розподіл транспортних засобів; організація перепродажного і після продажного обслуговування споживачів.
У результаті вивчення навчальної дисципліни студент повинен
знати:
роль і місце логістики у системі управління господарською діяльністю, її концептуальні основи; організацію дослідження вимог і замовлення споживачів; техніко-економічне порівняння варіантів побудови власної системи складування готових товарів, або використання складів посередницьких фірм; вибір ефективного варіанта транспорту для постачання товару споживачам; порівняння і вибір оптимального шляху транспортування товару до споживачів; створення постійного торговельного представництва фірми для забезпечення робіт зі збуту товарів; визначення обсягів запасів готової продукції на складах для оперативного обслуговування покупців; встановлення оптимальних обсягів замовлень споживачів на усі види продукції фірми; контроль і розробку заходів плану розподілу продукції.
вміти:
професійно виконувати функції менеджера – логіста, виявляти проблеми та обґрунтовувати постановку мети діяльності логістичної служби; визначати ефективність управлінських рішень; оцінювати потребу у матеріальних, фінансових і інших ресурсах; володіти критеріями ефективної реалізації економіко-аналітичних функцій по організації логістичного обслуговування споживачів; сприяти впровадженню нових методів логістичного обслуговування у всіх функціональних ланках руху матеріальних потоків; розраховувати оптимальний розмір закупок та оптимальне число постачання; аналізувати вибір того чи іншого каналу товароруху його розподільчу логістику; розробляти систему складування та організацію переробки вантажів; підходи визначення економічної ефективності логістичних систем підприємств торгівлі.
ЗМІСТ ДИСЦИПЛІНИ
Лекція № 1. Логістика у ринковій економіці. Предмет, об’єкт, мета, завдання та функції логістики. Концепція логістики.
Лекція № 2. Технологічні процеси й управління матеріальними потоками в логістиці. Перспективи розвитку логістики в Україні.
Лекція № 3. Різноманітність форм логістичних інтеграцій. Поняття про логістичні ланцюги. Канали товароруху: сутність та класифікація.
Лекція № 4. Логістика постачання. Завдання, функції та організація логістики постачання. Основні підходи щодо вибору постачальника.
Практичне заняття № 1 Визначення та аналіз цін товарів, що купуються, транспортних витрат, руху товарів. Планування закупівель, які необхідно визначити.
Лекція № 5. Логістика складування. Склади, їх функції та класифікація. Логістичний процес на складі.
Практичне заняття № 2.Вивчення схем логістичного процесу на складі, системи складування та організацію переробки вантажів, види складування вантажів.
Лекція № 6. Логістика запасів. Сутність, види та функції запасів. Нормування та оптимізація запасів.
Практичне заняття № 3,4. Визначення нормування запасів їх рівня, які є оптимальним та конкретним критеріям, що забезпечує підтримку матеріальних запасів підприємства. Норми поточного, середнього запасу, та система управління запасів.
Лекція № 7. Транспортна логістика. Суть і завдання транспортної логістики. Вибір виду транспортних засобів.
Практичне заняття № 5.Визначення вибору виду транспортних засобів, їх оцінка та транспортні тарифи. Маршрути руху автотранспорту, шляхів переміщення вантажопотоків.
Лекція № 8. Розподільча логістика. Завдання, функції та принципи . Організація розподільчої логістики.
Практичне заняття № 6.Вивчення організації розподільчої логістики її логістичні системи. Переваги та недоліки.
Лекція № 9. Логістика посередництва. Основи посередницької логістики. Організація продажу товарів у системі роздрібної та оптової торгівлі.
Лекція № 10. Організація та види логістичних послуг. Економічна сутність та основні види логістичних послуг.
Практичне заняття № 7. Вивчення логістичної концепції сервісного обслуговування. Основні варіанти організації логістичного сервісу.
Лекція № 11. Економічна ефективність логістики. Методологічні підходи визначення економічної ефективності логістики.