Мета дисципліни:охарактеризуватизв’язок кількісних характеристик масових соціально-економічних явищ і процесів з їхнім якісним змістом.
Завдання: сформувати в студентів поняття про дію закону великих чисел і статистичних закономірностей у статистиці й динаміці, навчити кваліфіковано збирати первинну статистичну інформацію щодо суспільних явищ і процесів, систематизувати її, науково обробляти та аналізувати. Важливе значення має засвоєння принципів побудови системи взаємозв’язаних показників, методів, оцінки впливу різних факторів на зміну результативного показника, а відтак і методика розрахунків та обгрунтування прогнозних рівнів чи обсяг суспільних явищ.
У результаті вивчення предмету спеціаліст повинен
знати:
сутність, задачі, складені частини статистики, питання організації статистики, методи обчислення статистичних показників та способи їх аналізу, місце статистики в умовах ринкових відносин.
вміти:
працювати з нормативними документами по статистиці, використовувати статистичну інформацію і методи її аналізу для поглибленої характеристики соціально-економічних процесів, робити оцінку господарсько-фінансової діяльності підприємства на основі розрахованих статистичних показників
ЗМІСТ ДИСЦИПЛІНИ
Лекція №1: Предмет і методологічна база статистики.
Лекція № 2: Статистичне спостереження.
Практичне заняття № 1: Угрупування статистичних даних та зведення згрупованих даних в статистичній таблиці.
Лекція № 3: Графічне зображення статистичних даних.
Лекція № 4: Абсолютні та відносні величини.
Практичне заняття № 2: Обчислення абсолютних та відносних величин на підставі даних підприємств торгівлі та їх спільний аналіз.
Лекція № 5: Середні величини.
Лекція № 6: Показники варіації.
Практичне заняття № 3: Обчислення різних видів середніх величин.Розрахунок показників варіації.
Лекція № 7: Ряди динаміки.
Практичне заняття № 4: Обчислення абсолютних та відносних та середніх показників динамічного ряду.
Лекція № 8: Індекси.
Практичне заняття № 5: Обчислення індивідуальних індексів, загальних індексів якісних та кількісних показників в агрегатній формі.
Практичне заняття № 6: Обчислення індексів в середній арифметичній формі та в середній гармонічній формі. Взаємозв’язок індексів.
Обов’язкова контрольна робота.
Залік.