Мета: оволодіння студентами знаннями з економічної теорії, вміннями аналізувати причини виникнення, суті, основного змісту, функцій та місця тієї чи іншої економічної категорії, а також розуміння закономірностей розвитку і функціонування економічних систем, а також формування у студентів глибоких економічних знань, логіки сучасного економічного мислення і економічної культури, адекватних умовам переходу країни до ринкових відносин, навчання студентів базовим методам аналізу економічних процесів, вмінню приймати обгрунтовані рішення з приводу економічних проблем, пов'язаних з їх майбутньою професійною діяльністю.
Завдання: Надати можливість студентам засвоїти необхідний обсяг науково-теоретичних знань, що обумовить можливість цілісного сприйняття процесу функціонування сучасної економіки на національному і загальносвітовому рівнях і набути норми грамотної економічної поведінки
У результаті вивчення навчальної дисципліни студент повинен знати:
закономірності розвитку і функціонування економічних систем; основні напрямки економічної теорії в порівняльному аналізі; різні економічні системи, бачити переваги та недоліки кожної з них; специфіку економічної системи сучасної України; роль та місце держави в ринковій економіці.
Вміти:
визначити власне місце у вивчених економічних процесах; давати класифікацію потреб, виходячи з власного досвіду споживання та спілкування в суспільстві; порівнювати ресурсний потенціал України з потенціалами інших країн, обґрунтовувати необхідність його раціонального використання; керуючись знаннями про способи отримання доходів у ринковій економіці, обрати власний спосіб одержання майбутніх доходів.
ЗМІСТ ДИСЦИПЛІНИ
Лекція №1. Предмет і метод економічної теорії. Економічні потреби і виробничі можливості суспільства.
Лекція №2. Економічні системи і економічні відносини власності.
Лекція №3. Форми організації суспільного виробництва.Товар і гроші.
Семінар №1. Товарне виробництво. Товар і гроші.
Лекція №4. Ринок як форма організації суспільного виробництва.
Семінар №2. Ринкова інфраструктура і закони ринкового господарства.
Практичне заняття №1. «Загальні основи економічного розвитку.Товарне виробництво і ринок.»
Лекція №5. Підприємництво і капітал. Кругооборот і оборот капіталу.
Семінар №3. Підприємництво і капітал.
Лекція №6. Державне регулювання економіки.
Лекція №7. Суспільне відтворення і суспільний продукт.
Лекція №8. Макроекономічна нестабільність економічного розвитку.
Лекція №9. Становлення і розвиток сучасного світового господарства.
Економічні аспекти глобальних проблем і глобалізація світогосподарських зв’язків.Рекомендована література:
1. Мочерний С.В.Економічна теорія: Навч. посіб.- 2-ге вид., випр. й доп.: -Знання, 2004. – 684с. – (Вища освіта ХХІ ст.)
2. Макконнел К.Р., Брю С.Л. Економікс, в 2-х томах. – К: Знання, 2004.
3. Основи економічної теорії: політекономічний аспект: Підручник / Г.Н. Климко, В.П. Нестеренко, Л.О. Каніщенко та ін. / За ред. Г.Н. Климка, В.П. Нестеренка. – 2-ге вид., перероб. і допов. – К.: Вища шк. – Знання, 2007.
4. Основи економічної теорії: Підручник: У 2 кн. / За ред. Ю.В.Ніколенка. -Либідь, 2008.